Juuste hooldusest suvel…

Juuste hooldusest suvel…

Mida peab juuste hea tervise jaoks suvel silmas pidama? Kuidas mõjub päike ja palavus juustele? Kuidas mõjub rannavesi juustele?

Ütlen kohe alguses ära, et mõõdukus, terve mõistus ja hügieen on kogu teema võti. Peatugem siiski paaril momendil pisut põhjalikumalt.

Päike ja suvepalavus

Tihti uuritakse, et kas suvel peaks juuste parema tervise säilitamiseks peakatet kandma. Ei, kohustuslik see kindlasti ei ole. Samas, ent mida kauem viibitakse päikese käes ja mida teravam on päike, mida kõrgem temperatuur (nt lõunamaal), seda soovitatavam peakatte kandmine on. Ent isegi tundide kaupa lõunamaa päikese käes viibimine ei ole juuste tervise hoidmine peamine põhjus, miks peakate oleks soovitatav. Oht nr 1 on ilmselt päikesepiste oht, sealt edasi pigmendilaigud näol (pigem küll esteetiline probleem mis muudab näonaha koledaks ja „vanaks“). Nahaarstid manitsevad mõõdukusele melanoomi ohu tõttu. Päikese UV kiirgus pleegitab juukseid, muutes oma värvi heledamaks, kunstlikku pigmenti tuhmimaks ning juukseid kuivemaks ja nn kahusemaks. Arvestama peaks kõikide nimetatud teguritega ning tegema oma otsuse kas ja mil määral oma juukseid ja näonahka kaitsta.

Tõsi, näonahka saab kaitsta tugeva SPF faktoriga kreemi kasutades. Olemas on ka päikesekaitsega juuksehooldustooteid, ka neid võib soovi võimaluse korral juustehoolduseks kasutada. Arvestades, et Eestimaa päike ei ole liialt terav, et lõunamaa reis ei ole liialt pikk (me ei ela ega viibi seal pidevalt) siis (majanduslikult) otstarbekaim oleks SPF kreem näole, ning peakate nt päikese käes töötades vm pikemaajalisel viibimisel. Arvestades, et päike kuivatab juukseid, siis võiks kasutada pigem niisutavaid (värvimata juustele) või värvikaitsega (värvitud juustele) tooteid. Mida kõrgem on väli temperatuur, st ka kirkam päike, seda soovitavam on peakatet kanda.

Rannaliiv ja -vesi

Kas liiva võiks juustest välja kammida? EI! Liiv on tugevalt abrasiivne. Kammiga läbi liivaste juuste tõmmates hõõrume oma juuste pealispinda väga tugevasti. Juuste pealispind (kutiikul) on kagu kalasoomused, mis tervetel juustel toetuvad üksteisele ning juukse pealispind on sile. Liivaga hõõrudes vigastame kutiikulit ning juuksekarvade pealispind muutub karedaks, juuksed kahuseks ja raskesti kammitavaks. Liiva eemaldamiseks on õige juukseid duši all loputada, lastes voolaval veel liivaterakesed välja uhtuda. Kerge pesu ning pikematel juustel ka palsam taastavad juuste rannas käigu eelse seisundi.

Kuidas mõjub jõe, järve merevesi juustele? Üks ujumas käimine ei ole kindlasti katastroofi põhjus. Küll aga dušiveega loputamine ja kerge pesu oleks juuste rannas käigu eelse seisundi taastamiseks väga soovitatavad. Pesu eemaldab juustest rannaveega sinna sattunud mikroosakesed, soola, jms. Palsam taastab juuste sileduse ja loomupärase läike.

Kokkuvõtteks

Päikese ja palavusega – mõõdukus. Mida rohkem päikest, mida palavam ilm, seda soovitatavam on peakate. Päikesekaitse kreem näole – igati soovitatav.

Rannaliiv ja -vesi – pärast rannas käiku loputa ja pese. Mida pikemad juuksed, seda soovitatavam ka palsam.

Lihtne!:)

Näeme varsti jälle!

Käärdid ja pardel – juuksur Sinule