Mida see puna-sini-valge post tähendab…

Mida see puna-sini-valge post tähendab…

Surfasin Interneti avarustes ja sain targemaks:)

Lühivastus on – see on barberi (eesti keelne vaste ehk meestejuuksur-habemeajaja) sümbol.

Keskajal käisid inimesed barberite juures mitte ainult juukseid lõikamas ja habet ajamas vaid ka verd laskmas. Lõigati veeni ja lasti verel inimese kehast välja voolata. Vere laskmist peeti keskajal paljude haiguste ravimeetodiks. Nii pidi see aitama näiteks käheda kurgu või ka hambakatu vastu. Protseduuri viisid läbi mungad, kuid barberid olid neile abiks. See oli ka loogiline, sest viimastel oli selleks olemas ka erinevaid terariistu.

1163. aastal keelustas paavst Alexander III munkadel verevõtmise läbiviimise. Kuna tolle aja arstid pidasid vere laskmist eneste tasemele liialt lihtsakoeliseks protseduuriks, hakkasid seda läbi viima just barberid. Niinimetatud barber-kirurgid eemaldasid hambaid, sättisid murdunud luid paika ning tohterdasid haavasid. Ambroise Pare, keda peetakse tänapäevase kirurgia alusepanijaks 16. sajandil, alustas oma karjääri just barber-kirurgina. 

Barberi posti välimus seostub vere laskmisega. Punane sümboliseerib verd, valge sidemeid, millega haavasid kinni seoti. Post ise tähistab pulka, mida nn patsient käes pigistas, et veenid paremini naha pinnale ilmuksid. Euroopas on barberi postil vaid kaks värvi – valge ja punane. Sinine lisavärv viitab Ameerkale, kus ühe teooria järgi märgib see veene, teine teooria väidab sinise lisavärvi kui Ameerika Ühendriikide lipuvärvi, mis koos valge ja punasega teeb justkui kummarduse Vabariigile.

Alates 16. sajandi keskpaigast keelati barberitel kirurgiliste protseduuride läbiviimine, ehkki tohtisid nad jätkuvalt hambaid eemaldada. Kuni 1745. aastani kuulusid barberid arstidega ühte gildi, ehk nn kutseühingusse. Tänapäeval võetakse verd peaasilikult analüüsideks ning vaid meditsiinitöötajate poolt.

Kokkuvõtteks

Barberi post pärineb keskajast. Siis tegid barberid lihtsamaid meditsiinilisi protseduure, nt vere laskmine, hammaste eemaldamine, murtud luude kokku sättimine jm. Punane sümboliseerib verd, valge sidet, post ise tähistab pulka, mida vere laskmise ajal nn patsient käes pigistas, et veenid selgemini naha pinnale ilmuksid. Sinine viitab eri andmetel kas Ameerika Ühendriikide lipule või veenidele. Kuni 18. sajandi lõpuni kuulusuid barberid ja arstid samasse kutseühingusse. 

Tore teada:)

Näeme varsti jälle!

Käärdid ja pardel – juuksur Sinule